5 Čakra – krční čakra, komunikační centrum – višuddha

0

V 5 čakře se nachází centrum lidských vyjadřovacích schopností, komunikace a inspirace.

Je spojeno s menší vedlejší čakrou týl. Tyto dvě čakry bývají považovány za jedinou.

Svojí funkcí je čakra týlu tak úzce spjata s krční čakrou, že ji lze opravdu spojit s pátou čakrou. Pátá čakra vytváří spojení spodních čaker s čakrami hlavy. Slouží jako most mezi naším myšlením a cítěním, mezi našimi impulsy a reakcemi na ně, propojuje obsahy všech čaker s naším světem.

Přes krční čakru vyjadřujeme vše smích , pláč, pocity, radosti strachu, vzteku, lásky, přání, myšlení, myšlenky, názory a vnímání našeho světa. Komunikace našeho vnitřního života s vnějškem je prostřednictvím mluveného slova, gesty, mimikou, uměleckými projevy (tanec, kreslení, hudba,..)

 

ČAKRA  krční čakra, komunikační centrum
NÁZEV višuddha
BARVA světle modrá, stříbrná a zelenavě modrá
ELEMENT éter
SMYSLOVÁ FUNKCE sluch
POLOHA je mezi krční jamkou a ohryzkem, je spojena s krční páteří a otvírá se směrem dopředu
OTÁČENÍ u ženy se otáčí doleva a u muže doprava
ČÁSTI TĚLA oblast krku (šíje), týlu a spodní čelisti, uši, ústrojí hlasu, hrtan, horní část plic, průdušky, hltan, paže                  
ŽLÁZY štítná žláza
HORMONY thyroxin
AROMATERAPIE šalvěj – čerstvá trpká vůně šalvěje vysílá léčivé vlny do oblasti řeči. Uvolňuje zatuhliny v krční čakře, aby naše slova zněla harmonicky a zvučně a mohla zprostředkovávat úmysl naší duše co nejlépe – , eukalyptus – Čerstvá vůně eukalyptového oleje dodává jasnost a šířku. Jeho vlny nás otevřou pro vnitřní inspiraci a dodávají našemu výrazu původnost a kreativitu.
Olej – směs pro koncentraci – přírodní éterický olej
KAMENY chalcedon, modrý akvamarín, avanturín, achát, modrý fluorit, lapis lazuli
SPÁNEK na obou bocích, 4 – 5 hodin

Symbol: lotos s šestnácti okvětními lístky

Tón: G

Harmonická funkce

Úplně otevřenou krční čakrou vyjadřuješ otevřeně a bez obav své pocity, myšlenky a vnitřní poznatky. Jsi schopen/a ukázat svoji sílu i slabost. Tvá vnitřní upřímnost vůči sobě samému i ostatním se projevuje v přímosti tvého jednání.Avšak také umíš mlčet, je-li to zapotřebí. Máš také dar naslouchat druhým, naslouchat srdcem.

[hana-code-insert name=’google text‘ /]

Disharmonická funkce5 čakra

Když jsou blokovány energie krční čakry, je rušeno porozumění mezi hlavou a tělem. Bude ti zatěžko reflektovat své vlastní pocity a projevuješ své zadržované emoce často v nepromyšleném chování, anebo se uzavřeš ve své intelektualitě.

Tvoje řeč je buď neuhlazená a hrubá, nebo spíše věcná a studená. Možná i koktáš. Tvůj hlas je poměrně silný, tvá slova ale nemají hlubší význam. Nesneseš, abys působil dojmem slabocha a pokoušíš se stát za každou cenu silným. Tak se dostáváš pod velký tlak. Výsledek je ten, že se schováváš do krunýře, vystrčíš ramena a schováš hlavu mezi ně, aby ses tak ochránil před další možnou zátěží nebo novým útokem. Disharmonická čakra je také u lidí, kteří zneužívají svá slova k manipulaci druhých lidí.

Nedostatečná funkce

Při nedostatečné funkci páté čakry upadáš do těžkostí jak se projevit, vyjádřit, představit. Držíš se zpátky, jsi spíše plachý/á, tichý/á, uzavřený/á, nebo mluvíš jen o nedůležitých věcech.

Když se musíš projevit máš jakoby knedlík v krku a tvůj hlas je stísněný. Ještě častěji než v disharmonické funkci zde častěji nacházíme koktání. Jsi vůči ostatním lidem nejistý a obáváš se jejich soudu.Když se pátá čakra nerozvíjí během života, nastává celkové ztuhnutí. Tebou vymezený rámec bytí , uvnitř kterého trávíš život a vyjadřuješ svůj potenciál, je velmi úzký, jedinou realitu považuješ vnější svět.

[irp]

Řeč těla:

Stáhlo se mi hrdlo, Mám v krku knedlík, zadrhnutí hlasu, když se narazí na něco nepříjemného. Sklon k červenání. Lidé, kteří nechtějí přijmout nové myšlenky nebo nemají rádi změny, nosí oděvy těsně ke krku nebo mají vysoký límec, šátek, šálu. Do oblasti krční čakry patří také uši, lidé, kteří si dávají ruce přes uši, když něco povídáte, tím říkají mnoho o své neochotě naslouchat.

Nemoci těla: Astma, zvýšená činnost štítné žlázy, bolesti v krku, záněty krční mandlí, sluchové potíže, ušní šelesti, horní cesty trávicí soustavy, afty, zuby, mentální anorexie, roztroušená skleróza.

cakra_5Možnosti čištění a aktivování (harmonizace) páté čakry

Účinky přírody: Jasná a průhledná modrá barva nebe vyvolává rezonanci v tvé krční čakře. Abys mohl/a plně vnímat lehni si v přírodě a pozoruj modrou oblohu. Pocítíš jak tvoje úzkosti a fixace se postupně v tvé krční čakře a jejím dosahu uvolní. Zrcadlení modrého nebe na vodní hladině působí na tvé pocity osvobozujícím dojmem. Tiché šplouchání vln bude přinášet poselství tvých skrytých emocí.

Účinky zvuků: Hudba a zpěv na horní harmonické tóny, sakrální a meditativní zpěv působí na krční čakru oživujícím dojmem. Největší účinek na harmonizaci a uvolnění páté čakry má hudba New Age s dozvukem (ozvěnou).

Účinky barev: 5. čakře přináleží jasná modrá barva. Tato barva dává klid a otevírá duchovní inspiraci.

Účinky vůní: Šalvěj – čerstvá trpká vůně šalvěje vysílá léčivé vlny do oblasti řeči. Uvolňuje zatuhliny v krční čakře, aby naše slova zněla harmonicky a zvučně a mohla zprostředkovávat úmysl naší duše co nejlépe. Eukalyptus – Čerstvá vůně eukalyptového oleje dodává jasnost a šířku. Jeho vlny nás otevřou pro vnitřní inspiraci a dodávají našemu výrazu původnost a kreativitu. Olej – směs pro koncentraci – přírodní éterický olej

Účinky drahokamů

Akvamarín – světle modrá barva akvamarínu má povzbuzující účinek na duši. Podporuje komunikaci s vnitřním já a přináší světlo a jasno do duše. Vlivem akvamarínu se duše stává místem nesobecké lásky a léčivé síly. Jeho vlny dodávají duši čistotu, svobodu a šířku

Tyrkys – pomáhá vyjadřovat duchovní idey a poznatky a integrovat je do života na Zemi. Přitahuje pozitivní energie a chrání tělo i duši před negativními vlivy.

Chalcedon – působí pozitivně na štítnou žlázu. Má uklidňující účinek na stav mysli, působí proti podrážděnosti a přecitlivělosti. Svým uklidňujícím vlivem otevírá cestu k vnitřní inspiraci a podporuje schopnost sebe výrazu slovem a písmem.

[hana-code-insert name=’seznam text‘ /]

Komentáře

komentáře

Mohlo by se Vám také líbit

Leave A Reply

Your email address will not be published.