Jak pracovat s mandalou?

0

V současné době si můžete v řadě knihkupectví zakoupit sešity s různě vypadajícími předlohami mandal. Z pravidla bývají tematicky zaměřené. Rada jak si vybrat ten jeden správný je jednoduchá: vezměte si ten, jehož mandaly se vám nejvíce líbí!

Jak na mandalu – souhrnný návod

1. Najděte si ve svém harmonogramu cca 2 hodiny sami pro sebe. V tiché a teplé místnosti si najděte místo, kde se cítíte bezpečně, vypněte mobilní telefon, uvařte si čaj, zapalte si aromalampičku, pusťte tichou meditační hudbu, nasypte si do mističky oblíbené sušené ovoce a vedle předlohy nebo bílého papíru si položte měkké pastelky (jedny z nejlepších jsou pastelky Omega). No a nebo si prostě kdekoli sedněte a začněte…

2.Vyberte si mandalu, která vás zaujme, zalíbí se vám na první pohled, zkrátka vás nějak osloví. I čistý papír s kruhem (nebo bez něj) může být takovou předlohou! Vyberte si směr, kterým budete při malování postupovat – od středu ke kraji, nebo od kraje ke středu, a ten dodržujte po celou dobu tvoření. Dosáhnete tím zklidnění své mysli, která jinak ustavičně těká z jednoho na druhé.

3.Než začnete s kreslením, zavřete si oči, uvědomte si celou svou sedící či ležící postavu a v duchu se zeptejte sami sebe „jak mi je?“ a „co teď potřebuji?“ Svůj pocit a potřebu si označte nejlépe jedním slovem (může to být podstatné i přídavné jméno, sloveso…) a toto slovo si zapamatujte. Náladu pak vložte do barev a tvarů vaší mandaly. Barvy vybírejte stejným způsobem, jako jste vybírali mandalu – nepřemýšlejte, zda se k sobě hodí, zda se vám barvy líbí apod. (toto hodnocení si necháme až na závěr). Prostě barvy berte a kreslete! Při práci se soustřeďte na hrot pastelky, poslouchejte jak šustí po papíře, sledujte, co se odehrává ve Vašem nitru, jaké se objevují pocity…

[hana-code-insert name=’google text‘ /]

4.Pamatujte, že nejde o výsledek, ale o proces tvoření. Při kreslení mandal platí jedno pravidlo: čím více se budete snažit, tím to bude horší a tím méně budete se svým výsledkem spokojeni.

5.Po dokončení práce se na svou mandalu podívejte jako na celek. Možná si i trochu poodstupte a zeptejte se: „jak na mě má mandala působí?“ nebo „líbí se mi?“, „co mi chce říct?“ Stejně jako na začátku si můžete svůj pocit označit slovem a porovnat ho s pocitem (slovem) před začátkem tvoření.

6.Než ukončíte svou práci a vše uložíte do šuplíku, zavřete si na okamžik oči a„podívejte se“, jaký pro vás čas s mandalou vlastně byl – jak snadno se vám vaše mandala hledala, jaké jste zvolili barvy, tvary, zda Vás něco rušilo, jaké pocity jste měli během práce… Na úplný závěr si můžete svou mandalu pojmenovat. Dejte jí název, který bude obsahovat náladu, proces tvoření nebo váš výsledný dojem. Název i s datumem si poznačte na zadní stranu mandaly – budete se pak moci kdykoli, kdy budete chtít, k pocitům vrátit a dále s nimi pracovat.

7.Někdy může být prospěšné mandalu pár dní pozorovat, nechat ji na sebe působit,někdy může mít stejný efekt její zničení (roztrhání, spálení…). Například tibetští mniši věří, že energie mandaly je uvolněna ve chvíli, kdy je mandala dokončena a hotovou mandalu nechyjí rozfoukat větrem nebo nasypou do řeky. Některé mandaly naopak slouží jako dvojrozměrné předlohy k pravé mandale, která vzniká při meditaci v našem vnitřním světě a dává nám možnost pochopit řád světa.

[irp]

Doporučení

Zajímavé může být záměrně zvolit opačný směr malování než jsme zvyklí. Jaké to je nakreslit mandalu cik cak, bez ladu a skladu (bez dodržení jednoho směru), zvolit barvy podle určitého systému (např. jenom teplé barvy), vybírat pastelky se zavřenýma očima… Ať už zvolíte cokoli, sledujete své pocity a to, co se děje.

Pokud potřebujete léčivý obrázek, mandalu pro podporu svého záměru, harmonizační předmět či prostředek pro navázání komunikace s nějakou bytostí, vložte místo svého aktuálního pocitu do mandaly svůj záměr (své rozhodnutí o účelu mandaly). Ten formulujte stručně a pozitivně!

Neexistují omezení

Vše co se o mandalách a o práci s nimi dočtete, včetně tohoto „návodu“, považujte za inspiraci a nikoli za dogmatický návod! To co platí a funguje u jednoho, druhého či desátého člověka, nemusí platit pro vás. A o koho jiného tu jde, když ne o vás?

Hledejte si vlastní cestu, vlastní návody a objevujte nové možnosti, které pro vás budou prospěšné. Nikdo jiný nemá tu moc a sílu vám pomoci a poradit, kromě vás samých

[hana-code-insert name=’seznam text‘ /]

ZDROJ: centrum-mandala.cz

Komentáře

komentáře

Mohlo by se Vám také líbit

Leave A Reply

Your email address will not be published.